ZŁOTÓW
ul. Norwida 10
Studniówka 4T1/PS
ZŁOTÓW
ul. Norwida 10
Studniówka 4T2
ZŁOTÓW
ul. Norwida 10
Studniówka LO
Projekt : WYMIANA ZAGRANICZNA PODSTAWĄ SUKCESU - rok szkolny 2016/2017, 2017/2018

Projekt

Bierzemy udział w projekcie dofinansowanym z Funduszów Europejskich.

ROK SZKOLNY 2016/2017

W miesiącach sierpniu i wrześniu w ramach programu Erasmus+ pt: „ Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego odbyły się pierwsze wyjazdy kadry i młodzieży.

            W dniach 21-26 sierpnia 2016 siedmiu nauczycieli przedmiotów zawodowych zapoznawało się z systemem edukacji zawodowej w Niemczech. Systemy edukacyjne w tym kraju nieznacznie różnią się miedzy krajami związkowymi. Wizyta w Lipsku pozwoliła poznać zarówno  sytuację     w edukacji jak i na rynku pracy. W ramach spotkań w instytucjach  edukacyjnych oraz centrach szkoleń zawodowych narodziło się wiele tematów do dyskusji. Okazało się, że niektóre pomysły      i rozwiązania można przeszczepić również na nasze podwórko.  Podczas wizyty nie zabrakło również atrakcji dla ducha i ciała. Piękno stolicy Saksonii urzekło wszystkich uczestników wymiany a liczne knajpki zachwyciły kuchnią z całego świata. Pełni nowych wrażeń i pomysłów nauczyciele powrócili do Polski 26 sierpnia 2016r.

            Drugi etap projektu to praktyki uczniowskie. W ramach mobilności możliwy był wyjazd 20 uczniów w trzech zawodach : technik elektryk - 2 uczestników, technik elektronik -10 uczestników i technik pojazdów samochodowych - 8 uczestników. Dwutygodniowe praktyki rozpoczęły się         5 września 2016r. Uczniowie pracowali w warsztatach nad specjalnie dla nich przygotowanymi zadaniami. Elektronicy budowali od podstaw drukarkę 3D. Aby zobaczyć ostateczny efekt - wydruk 3D - musieli zacząć od najmniejszej śrubki. Dzień po dniu mogli oglądać efekty swojej pracy, aż do wielkiego finału - czyli wydruku. Powstały misie, zające, serca i klocki - czyli namacalny efekt dwóch  tygodni pracy.  Elektrycy montowali dzwonki, światła i domofony…..  Wszystko sprawnie  i szybko, pod czujnym okiem instruktora. Mechanicy pojazdów samochodowych mieli równie atrakcyjne zajęcia. Już pierwszego dnia rozłożyli i złożyli silnik samochodu.  Nie narzekali na to, że się ubrudzili. Zajrzeli do każdego zakamarka samochodu. Pracowali nie tylko na pojazdach ćwiczeniowych, ale również diagnozowali usterki w samochodach  klientów firmy i wykonywalni różnego typu prace mechaniczne. Klimatyzacja, pneumatyka, płyny i smary - to nie jest im obce.  Tylko może czasu zbyt mało….

            Ponieważ Schkeuditz leży bardzo blisko stolicy Saksonii grzechem byłoby nie skorzystać    z tego co to piękne miast oferuje. Uczestnicy chętnie i często je odwiedzali - muzea, wystawy, no    i oczywiście zakupy…Szczególnie wrażenie zrobiła  na wszystkich fabryka BMW. Ludzie i roboty pracują tam w niesamowitej symbiozie aby na końcu mogło powstać dzieło niemieckiej motoryzacji - samochód BMW. Mimo, że  każdy wybrał sobie swój model nikomu nie udało się nim wyjechać  z fabryki.

            Dodatkowy aspekt takiego wyjazdu to kompetencje językowe. Uczniowie szlifowali przede wszystkim język angielski i niemiecki ale i inne języki stały się im bliskie. A to dzięki obecności innych narodowości w ośrodku w Schkeuditz . Węgierski, słowacki, portugalski, bułgarski - te języki było słychać równie często jak naszą ojczystą mowę. Uczestnicy nawiązali nowe kontakty    z młodzieżą z wielu krajów. Uczyli się samodzielności i odpowiedzialności za siebie i innych.  

            To co dobre szybko się kończy i nasza wizyta w Saksonii również dobiegła końca.  16 września późnym  wieczorem autobus z uczestnikami i opiekunami projektu dotarł do Złotowa.  Kolejna edycja projektu już za rok.

            Dziękujemy dyrektorowi CKZiU panu Andrzejowi  Henclowi za przychylność oraz opiekunom  projektu za trud związany z jego prowadzeniem.

Zdjęcia z wyjazdu w galerii strony internetowej . 

ROK SZKOLNY 2017/2018

Staż nauczycieli CKZiU w Schkeuditz 21-26 sierpnia 2017r.

Pod koniec sierpnia w ramach realizacji projektu POWER Erasmus + pt: „ Wymiana zagraniczna jako podstawa sukcesu” siedmiu nauczycieli przedmiotów zawodowych naszej szkoły pojechało do  Schkeuditz w Niemiech w celu zapoznania się z niemieckim systemem kształcenia zawodowego.  
Grono pedagogiczne rozpoczęło realizację programu od wizyty w Izbie Rzemieślniczej w Halle. W Niemczech izby te  są bardzo dobrze wyposażone w różnego rodzaju pracownie, w których uczniowie w ramach kilkutygodniowych szkoleń uzupełniają  i poszerzają swoje umiejętności zdobyte w ramach praktycznej nauki zawodu w firmach. Niemieccy rzemieślnicy cenią sobie tą formę współpracy z izbami w szkoleniu uczniów. W Niemczech podobnie jak u nas funkcjonuje dualny system kształcenia zawodowego , teorii uczniowie uczą się w szkole zawodowej,  zaś wiedzę fachową zdobywają w zakładach pracy. Nauczyciele zawodowcy odwiedzili też kilka szkół i placówek  kształcenia zawodowego i zapoznali się z niemieckim systemem edukacji. Zwiedzili miasta Lipsk i Drezno, które zachwycają swą architekturą i zabytkami. Ponadto  zaznajomili się z cyklem produkcyjnym  elektrycznych samochodów marki VW  w Szklanej Manufakturze w Dreźnie. Doświadczenia zdobyte w ramach tego projektu wykorzystają w swojej codziennej pracy.  Obecnie uczniowie technikum w ramach tego samego projektu przebywają tam na praktykach zawodowych.

ZAGRANICZNE PRAKTYKI UCZNIÓW

Gdy niektórzy jeszcze odpoczywali podczas wakacji, uczniowie klas trzecich Technikum nr 1 im. Hipolita Cegielskiego wyjechali na praktyki zagraniczne do Niemiec. Organizacją przyjmującą praktykantów była firma Vitalis z siedzibą w Schkeuditz. W tej miejscowości również uczniowie byli zakwaterowani i znajdowały się tam ich warsztaty praktycznej nauki zawodu.

Opiekunami grupy były p.Katarzyna Kolera i p.Joanna Olszewska.

 


Wykonanie: MAXIMUS - sklep komputerowy